Betegéletút lekérdezése iránti kérelem
A szolgáltatás használatával elérhetőek az egészségügyi szolgáltatók által a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (továbbiakban NEAK) részére jelentett elszámolási adatokból származó információk (így az egészségügyi ellátások, vényinformációk, jogviszony-ellenőrzési adatok), valamint nyomon követhetők az egészségügyi szolgáltatók finanszírozási célú jelentései, költségei.
Kulcsszavak: egészségügyi, elszámolás, lekérdezése, Ügyfélkapu, betegség, TAJ-szolgáltatások, vénytörténet, NeAK, NEAK,, egészségbiztosítás, biztosítás, ellátás, egészségbiztosítás, orvosi, ellátások, száma, betegnyilvántartás, beteg, lekérdezés, korábbi, kezelések, táppénz, adatok
A szolgáltatást Társadalombiztosítási Azonosító Jellel (TAJ-szám) és saját ügyfélkapus regisztrációval rendelkezők használhatják.
A szolgáltatás használatának lépései:
- Jelentkezzen be felhasználói neve és jelszava megadásával az Ügyfélkapuba a http://neak.gov.hu/ weboldal alján.
- Válassza ki a bal oldalon a „Betegéletút lekérdezése” lehetőséget.
- Adja meg a lekérdezni kívánt időszakot majd a „Lekérdezés” gomb kiválasztásával tekintse meg az adatokat. Fontos, hogy az időszak kezdete nem lehet 10 évnél régebbi.
A következő adatokat tekintheti meg:
- egészségügyi ellátások (pl. kórházi, szakrendelői, fogászati, diagnosztikai, művese-kezelési, házi szakápolási, gondozói stb.)
- vényinformációk (pl. gyógyszerek, gyógyászati segédeszközök, gyógyfürdő szolgáltatások)
- pénzbeli ellátási adatok (pl. táppénz)
- elbírálás alatti ellátási adatok
- jogviszony-ellenőrzési adatok
Személyes ügyintézés esetén a lap tetején található "Személyesen" gomb választásával tekintheti meg a Kormányhivatalok ügyfélszolgálatainak elérhetőségét.
Naponta korlátlan számú lekérdezés indítható.
Az adatok legfeljebb néhány perc alatt megjelenítésre kerülnek.
Az eljárás illetékmentes.
Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő - NEAK
Egészségügyért felelős miniszter
Miért nem látok bizonyos adatokat, dokumentumokat a felületen?
- A NEAK pénzbeli ellátásokkal, utazási költségtérítéssel, baleseti táppénzzel összefüggő egyes feladatait 2017. január 1-től a Magyar Államkincstár vette át, így az ezekkel összefüggő adatok csak a fenti dátumig állnak rendelkezésre a lekérdező felületen.
- A lekérdező felületen nem jelennek meg az egészségügyi dokumentációk (pl. leletek, zárójelentések, beteglapok) amelyek bár az Ön ellátáshoz kapcsolódhatnak, de a társadalombiztosítás finanszírozásához nem köthetők. Ezek a dokumentumok az Ön által igénybevett ellátás helyén, illetve a házi- vagy kezelőorvosi betegdokumentációban lelhetők fel.
- Az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér (EESZT) szolgáltatáson keresztül van lehetőség lekérdezni többek között a betegdokumentumokat, vizsgálati eredményeket, ambuláns lapokat, zárójelentések, továbbá a felírt – kiváltható és már kiváltott – recepteket is.
- A lekérdezés során azokat az Önre vonatkozó adatokat ismeri meg, melyeket az egészségügyi szolgáltatók az EP felé jelentenek és elszámolnak. Az elszámolás alapja a szolgáltató által az ellátásról jogszabályban előírt, kötelezően vezetett betegdokumentáció. A betegdokumentációban rögzített adatok valódiságáért a szolgáltató felel.
- Az egészségügyi intézménynek a jogszabályban előírt határidőig kell az adatszolgáltatást megtennie. Az elszámolásra nyitva álló határidő az alapellátásban, és a járóbeteg szakellátásban 2 hónap, a fekvőbeteg ellátás során 4 hónap.
- A finanszírozási célból megküldött adatokat a hatóság azok felvételétől számított 15 évig kezelheti.
- Az egészségügyi dokumentációt a betegellátó legalább 30 évig, a zárójelentést 50 évig köteles megőrizni. A gyógyszertár a vényeket 3 –drog és pszichotróp anyagot tartalmazó gyógyszerek esetében 5 – évig őrzi meg, utána köteles azokat megsemmisíteni.
- A táppénzre, terhességi-gyermekágyi segélyre és gyermekgondozási díjra vonatkozó adatait az adatbázis csak abban az esetben tartalmazza, ha a munkáltatójánál nincs társadalombiztosítási kifizetőhely.
Mit tehetek, ha eltérésről van tudomásom a felületen szereplő információkhoz képest?
- Lehetősége van a lekérdező felület alján található elektronikus felületen jelezni az Ön által tapasztalt esetleges hibákat, eltéréseket.
- Miután üzenete beérkezett a hatósághoz, az levélben megkeresi és felszólítja az érintett egészségügyi szolgáltatót, hogy egyedileg vizsgálja ki az esetet, és annak eredményéről tájékoztassa Önt (a bejelentőt) és a hatóságot.
- Az eltérés kivizsgálásához szükséges információkat (az Ön azonosító adatait, az Ön számára kétséges tartalmú adatokat, valamint az Ön ismeretei szerint helyes adatokat) tartalmazó bejelentését - a hatályos jogszabályoknak megfelelően - a lakóhelye szerint területileg illetékes, míg a pénzbeli ellátásokkal összefüggő probléma esetén a foglalkoztatója székhelye szerint illetékes járási hivatal felé is megteheti.
Érdemes tudni
- A „Betegéletút lekérdezése” szolgáltatás – a szolgáltatott adatok jellegénél fogva – emelt szintű biztonsági intézkedéseket és ellenőrzéseket követően (viszontazonosítás a NEAK és Ügyfélkapu között) biztosít hozzáférést az információkhoz.
- A betegéletút lekérdezés eredményeképpen megtekintheti aktuális háziorvosa adatait (pl. név, rendelő elérhetőségei).
- A lekérdezést követően a jobb felső sarokban megjelenő PDF-ikonra kattintva az adott lekérdezés letölthető külön dokumentumként is.
- A lekérdezés eredményeképpen legfeljebb 10 évre visszamenőleg jelenik meg a betegéletút.
TAJ-nyilvántartással összefüggő szolgáltatások:
- betegéletút lekérdezése
- biztosítási jogviszony lekérdezése
- TAJ-szám érvényességének ellenőrzése
- a vénytörténet beállításai
- kezelőorvosi betegéletút beállítások
- háziorvosi beállítások
Az EESZT (Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér) szolgáltatáson keresztül van lehetőség lekérdezni többek között a betegdokumentumokat, vizsgálati eredményeket, ambuláns lapokat, zárójelentések, továbbá a felírt – kiváltható és már kiváltott – recepteket is. 2017. 11. 01-től minden közfinanszírozott ellátás esetében a járó- és fekvőbeteg ellátás és a háziorvosi ellátás eseménye rögzítésre kerül az EESZT-ben.
2020. január 1-ig minden orvosi vagy fogorvosi feladatra irányuló működési engedéllyel rendelkező magánfinanszírozott egészségügyi szolgáltatónak is csatlakoznia kellett az EESZT rendszeréhez.
1997. évi XLVII. törvény az egészségügyi és a hozzájuk kapcsolódó személyes adatok kezeléséről és védelméről
NISZ ZRT.