Magyarországon életkorhoz kötötten kötelező védőoltási rendszer működik. A gümőkór (tuberculosis), torokgyík (diphtheria), szamárköhögés (pertussis), merevgörcs (tetanus), gyermekbénulás (poliomyelitis anterior acuta), kanyaró (morbilli), rózsahimlő (rubeola), mumpsz (parotitis epidemica), b típusú Haemophilus influenzae (Hib), hepatitis B, Streptococcus pneumoniae (pneumococcus), bárányhimlő ellen kötelező a védőoltás.
Oltás alól csak egészségügyi indokból lehet mentesülni, átmenetileg vagy véglegesen. A végleges mentesítésre vonatkozó eljárást a területileg illetékes népegészségügyi hatóság folytatja le. Az eljárást a szülő vagy a kezelőorvos kezdeményezheti. A mentesítési kérelem indokoltságát kezelőorvosi szakvéleménnyel kell alátámasztani, amelyet a kérelemhez csatolni kell.
Az elmaradt oltást a lehető leghamarabb pótolni kell. Amennyiben a kötelező oltás nem kerül beadásra, a területileg illetékes népegészségügyi hatóság hivatalból közigazgatási eljárást indít a törvényes képviselő ellen. Az oltás elmaradása okot adhat gyámhatósági eljárásra is, és a gyermek veszélyeztetettsége is megállapításra kerülhet, a gyermeket akár ki is emelhetik a családból.
Oltás alól csak egészségügyi indokból lehet mentesülni átmenetileg vagy véglegesen. Vallási indokból nem lehet mentesülni a védőoltási kötelezettség alól.
Amennyiben a mentesítési kérelem és minden melléklete hiánytalanul benyújtásra kerül, a tényállás tisztázásához minden rendelkezésre áll és nincs ellenérdekű ügyfél, a hatóság 8 napon belül dönt.
Ha a kérelem hiányos, vagy a tényállás tisztázáshoz szükségesek egyéb bizonyítékok, akkor a hatóság 60 nap alatt folytatja le az eljárást.
A végleges mentesítési eljáráshoz kérelmet kell benyújtani kezelőorvos, a beteg vagy a beteg törvényes képviselője által. Ehhez csatolni kell a mentesítés indokoltságát alátámasztó, a kezelőorvos által adott szakvéleményt.
A kérelem benyújtásakor általános közigazgatási hatósági eljárási illetéket kell megfizetni, amelynek mértéke 3000 Ft.
Készpénz, átutalás lehetséges, melyet az eljáró hatóság számlaszámára kell megfizetni. A fizetés részletes feltételeiről az eljáró szerv nyújt tájékoztatást.
A lakóhely vagy tartózkodási hely szerint illetékes járási/kerületi hivatal.
Amennyiben nem ért egyet az eljáró hatóság döntésével, akkor közigazgatási pert indíthat az eljáró hatóság döntése ellen. A jogorvoslati eljárást keresetlevéllel kell megindítani, és ahhoz a hatósághoz kell címezni, amelyik a megtámadott döntést meghozta. Az eljáró hatóság döntésében tájékoztatja önt a jogorvoslati eljárás részletes feltételeiről.
Jogszabály, illetve módszertani levél tartalmazza, hogy az oltásokat mely életkorban kell beadatni.
A háziorvos és a védőnő ellenőrzi a már meglévő oltásokat és a háziorvos dönt a további oltások szükségességéről.
Kötelező oltások Magyarországon
BCG 0-4 hét
DTPa + IPV + Hib + PCV 2 hónap
DTPa + IPV + Hib 3 hónap
DTPa + IPV + Hib + PCV 4 hónap
PCV 12 hónap
Varicella 13 hónap
MMR 15 hónap
Varicella 16 hónap
DTPa + IPV + Hib 18 hónap
DTPa + IPV 6 év
MMR revakcináció 11 év
dTap emlékeztető 11 év
Hepatitis B 12 év
HPV önkéntes oltás 12 éves lányok
2016. évi CL. törvény az általános közigazgatási rendtartásról
1997. évi CLIV. törvény az egészségügyről
NNK