Az ügyfél a véglegessé vált döntés ellen közigazgatási pert indíthat. A közigazgatási pert keresetlevél benyújtásával lehet megindítani, melyet a vitatott cselekményt megvalósító közigazgatási szervhez kell benyújtani.
A Fővárosi Önkormányzati Rendészeti Igazgatóság felé az ügyfélnek három esetben van lehetősége keresetlevél benyújtására:
- a hatósági eljárásban meghozott közigazgatási határozattal,
- a helyszínen alkalmazott közigazgatási figyelmeztetéssel, valamint
- a közlekedési jogsértéssel összefüggő elismert közigazgatási bírság kiszabásával szemben.
A keresetlevél benyújtására az jogosult, akinek jogát vagy jogos érdekét a közigazgatási tevékenység közvetlenül érinti.
A keresetlevelet a Fővárosi Önkormányzati Rendészeti Igazgatósághoz, a Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróságnak címezve kell eljuttatni. A keresetlevelet ügyfeleink postai úton, vagy az erre a célra rendszeresített ÁNYK nyomtatványkitöltőn keresztül, Ügyfélkapus kézbesítés útján is benyújthatják. Jogi képviselő igénybevétele esetén az elektronikus kapcsolattartás kötelező.
A keresetlevél tartalmazza
a) az eljáró bíróság megjelölését,
b) a felperes nevét, cégjegyzékszámát vagy más nyilvántartásba-vételi számát, lakcímét vagy székhelyét, adóazonosító számát és perbeli állását, továbbá képviselője nevét, lakcímét vagy székhelyét, illetve - ha ilyennel rendelkezik - egyéb elérhetőségét,
c) az alperes nevét, székhelyét és perbeli állását, továbbá - ha ismert - képviselője nevét, lakcímét vagy székhelyét,
d) a vitatott közigazgatási tevékenység és az arról való tudomásszerzés módjának és idejének azonosítására alkalmas, illetve ahhoz szükséges adatot,
e) azokat az adatokat, amelyekből a bíróság hatásköre és illetékessége megállapítható,
f) a közigazgatási tevékenységgel okozott jogsérelmet, az annak alapjául szolgáló tények, illetve azok bizonyítékai előadásával és
g) a bíróság döntésére irányuló határozott kérelmet.
A keresetlevél benyújtásának határideje a vitatott döntés közlésétől számított 30 nap.
1. A keresetlevélhez csatolni kell azt az okiratot vagy annak másolatát,
a) amelyre a felperes bizonyítékként hivatkozik,
b) amely a képviselővel való eljárás esetén a képviseleti jogosultságot igazolja, illetve
c) amely a bíróság által hivatalból figyelembe veendő tény igazolásához szükséges.
2. Ha a felperes jogi képviselővel jár el, a keresetlevél tartalmazza a felperes jogi képviselőjének nevét, székhelyét, ügyvédi iroda esetén az ügyintéző nevét, több jogi képviselő esetén a hivatalos iratok kézbesítésére kijelölt jogi képviselő megjelölését, telefonos, illetve elektronikus elérhetőségét.
Az eljárás illetékköteles, melynek összege 30.000 forint. Az illetéket előzetesen leróni nem kell, azt annak kell megfizetnie, akit a bíróság erre kötelez.
A vitatott cselekményt foganatosító közigazgatási szerv (jelen esetben a Fővárosi Önkormányzati Rendészeti Igazgatóság) megvizsgálja döntése jogszerűségét, és amennyiben döntést saját hatáskörben nem vonja vissza vagy nem módosítja, a keresetlevelet az eljáró Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság részére 15 napon belül továbbítja.
A Fővárosi Önkormányzati Rendészeti Igazgatóság holnapján, a www.fori.hu oldalon hamarosan elérhető lesz a keresetlevél kitöltését könnyítő ÁNYK nyomtatvány, melyet az Ügyfélkapun keresztül elektronikusan is eljuttathat hozzánk. A nyomtatvány rendelkezésre állásáig a keresetlevelét postai úton juttathatja el hozzánk.
2016. évi CL. törvény az általános közigazgatási rendtartásról
2017. évi I. törvény a közigazgatási perrendtartásról
FÖRI